Урок 2 Тема:" Прикметник як частина мови. Правопис голосних у відмінкових закінченнях прикметників"



       
 




    Урок 2
Тема: "Прикметник як частина мови. Правопис голосних у відмінкових закінченнях прикметників"
Мета: повторити вивчене в початкових класах про прикметник як частину мови, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль; поглибити знання учнів про особливості правопису відмінкових закінчень прикметників; удосконалити орфографічні навички письма, вміння знаходити прикметники у тексті, збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи;  розвивати творчу уяву п'ятикласників.
Очікувані результати:учні вміють розповідати про прикметник , відшуковують його у текстах, визначають морфологічні ознаки цієї частини мови, будують речення з дотриманням орфограм у прикметниках; знаходять і виправляють орфографічні помилки на вивчені правила; застосовують вивчені знання на практиці.
    Тип уроку: урок -  узагальнення.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, картки-листочки,фотографії осені.
Епіграф уроку: Природа — вічний зразок мистецтва, а найвизначніший та найблагородніший предмет у природі — людина.
                                                                            В. Бєлінський
Хід уроку
      1.Організаційний момент.
 Метод. Коло очікувань від уроку.
На аркуші два учні записують. Я тут, тому, що…. Я тут ,не зважаючи на…
2. Перевірка домашнього завдання.
3.Актуалізація опорних знань
Яку частину мови ми називаємо іменником?

Які дві групи іменників ми виділяємо?
Які морфологічні ознаки має іменник?
У яких випадках іменники пишуться з великої літери?
4. Перевірка практичних умінь та  навичок.
1. Відмінювання словосполучень: зелений клен, нова дошка , мале кошеня.  
2. У поданому реченні визначити іменники. Яким членом речення вони виступають? Природа – це затишний дім для наших сердець.
3. З'ясувати морфологічні ознаки іменників: кольорова ручка, високий дуб, читати книгу,  четверо дівчат.
4. Дубль-диктант.
На кожному слові вказати  вивчену орфограму та навести свій приклад.
Місто Київ -
Цукерки" Ромашка"-
Кіт Мурко -
Дівчинка Ганнуся -
Калина –
5. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя. Діти послухайте поезію і скажіть про яку частину мови піде мова на уроці?
Прикметник! Він узяв собі на плечі
Велике діло – визначати речі.
Прикметник – це частина мови
Без неї нам не обійтись.
То вслухайтесь у слово пречудове,
Йому, як другові, всміхнись.
5. Оголошення теми та мети уроку.        
 




 Сьогодні у нас — незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну чудову, в країну відому,
Що нас чекає й збагачує мову.
Країна цікава, тож парти свої
Перетворіть у всюдиходи малі.
Всі сядьте рівненько, працюйте уважно,
Потрапить туди щоб було вам неважко.
6." В гостях у книги"
Опрацювання теоретичного матеріалу. Ст.  36.
Обговорення прочитаного за питаннями.
Пригадайте, як називаються слова, які відповідають на питання який? яка?яке? і називають ознаку предмета.
Яку роль виконують вони у нашому мовленні?
Як підкреслюються прикметники у реченні?
 Роль якого другорядного члена речення виконують?
За чим змінюються прикметники?
7. Робота з текстом (усно). Слуховий диктант.
 І гарненькі, й невелички
В коробку жили сестрички:

Всі яскраві, всі чудові,
Мої фарби кольорові.
Подивіться, ось зелена -
Намалюю листя клена,
Синім – річку, жовтим – сонце
І фіранку на віконце

Уважно прослухати поезію та на кожен прикметник зробити хлопок.
             8.Робота біля дошки.
Записати речення з карточок. Визначити прикметники та їх  морфологічні ознаки.
А.)Ліс чарівний восени.
Жовті клени, ясени.

Під ялинкою їжак
Скуштував грибок на смак.
                                 Б) Снігурі на гілочках, як кульки на ялиночках:
                            Червоні та кругленькі пташечки маленькі.
9. Самостійна робота з підручником. Письмове виконання вправи 
Самостійно ми працюєм,
Помилок не буде — факт!
Ми уважно поміркуєм,
Щоб вийшов добрий результат.
10. Творча майстерня. Використання методу символ уроку.
За допомогою кольорових олівців відтворіть ваш емоційний настрій після прослуханої поезії.
Які прикметники ви використали? Чому?
Який цікавий світ навколо,
Ти, друже, тільки придивись!
На небі сонця жовте коло,
А поруч з домом – сад і школа,          

Живи, дорослішай і вчись!
Дивись на квіти, на дерева.

Вивчай птахів, комах, тварин,              
Ти станеш кращим і, напевно,
В життя підеш сміливо й певно,
Та пам’ятай, ти не один!
З тобою вся твоя родина:
Батьки, бабусі та діди,
З тобою друзі, Батьківщина,
Тож, уперед, мій друже, йди!       

11.Фізкультхвилинка – гра.
 Гра «Чи знаєш ти свій клас?»
Учитель: "Покладіть ручки і заплющте очі. Я називаю предмет, який є в нашому класі, а ви показуєте на нього рукою, коли я скажу розплющити очі, ви побачите, чи правильно показали"
Велика дошка, нове вікно, дубовий стіл, цікавий стенд, гарна люстра, біла тюль.
Що допомогло мені конкретніше вказати на річ?
12.Метод "Гронування".
Діти , у кожного з вас на парті є листочок. Опишіть його, використовуючи якомога більше прикметників. Скласти речення з словом листок і підібраними прикметниками.




 13. Підведення підсумків уроку.
Усна рефлексія.
·        Що ви знали з цієї теми?
·         Що нового дізналися?
·        Якого досвіду ви набули?
·        Що вас найбільше зацікавило?
·        Які у вас є запитання по цій темі?
·        Про що ви сьогодні хотіли дізнатися більше?
·        Що сьогодні ви сприймали важко або не сприйняли ?
·        Як ви будете використовувати ті знання, які одержали сьогодні ?
Слово вчителя.
Збіг наш урок, як коротка мить.
Дуже швидко час біжить.
Ще попереду у нас багато кроків
 І цікавих, і важких уроків.
Завдання покличуть у майбутнє,
Найскладніше ж завдання — життя.
Так намагайтесь вправно все вивча­ти.
Пам'ятайте: учня скарб — знання!
14. Коментоване оцінювання учнів. Виставлення оцінок.
15. Домашнє завдання.   Виписати 1 поезію про природу,прикметники підкреслити, визначити рід, число, відмінок, виділити закінчення.


Красивая роза в лучах света