Тема: "Дієслово. Голосні в закінченнях дієслів. Не з
дієсловами. Правопис -ться, -шся в кінці
дієслів"
Мета: провести повторення вивченого
раніше про дієслово, неозначену й особові форми дієслів; формувати уміння
розпізнавати дієслова у тексті, визначити їх граматичні ознаки, сформувати
навички вірного написання особових закінчень в дієслів першої й другої
дієвідмін, розвивати навички написання не із дієсловами; розвивати у учнів
логічне мислення, память, уточнювати і примножувати словниковий запас.
Тип уроку:
повторення
Цілі уроку: Учні знатимуть: що таке дієслово, яка його синтаксична
роль; неозначену форму дієслова (інфінітив), дієвідміни дієслів, правила
написання не з дієсловами
Учні вмітимуть: розпізнавати дієслова в тексті,
визначати їхні граматичні ознаки;
утворювати дієслова в неозначеній формі.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Лексикологія: уживання дієслів у текстах різних
типів і стилів, сполучуваність дієслів з іншими частинами мови.
Граматика: спостереження
за роллю дієслів у побудові речень і висловлювань різних видів.
Правопис:
не з дієсловами; -шся, -ться у кінці дієслів.
Обладнання:підручник, дидактичний матеріал, картки
самооцінкиДевіз уроку:
Думати швидко.
Виконувати
чітко.
Творчо працювати.
Каліграфічно писати.
Епіграф: “Мова
– то цілюще джерело, і хто не припаде до нього вустами, той сам всихає від
спраги."
В.Сухомлинський
ХІД УРОКУ
І. Організаційний моментУсі сідайте тихо, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно підіймати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати –
Щоб не було нам мороки.
Всі готові до уроку?
Тож, гаразд. Часу не гаймо
І урок наш починаймо.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
Сьогодні на уроці ми маємо повторити
вивчений матеріал про одну з частин мови та поглибити свої знання з даної теми. Пропоную послухати
вірш-загадку.
Дію виконати може
І в роботі допоможе.
Треба з ним завжди
дружити,
З ним нам веселіше жити.
Чи
здогадалися про яку частину мови піде мова?
ІІІ. Оголошення теми,епіграфа уроку і робота з ним.
Отож,
запишемо тему до зошитів.
Які
завдання стоять перед нами на сьогоднішньому уроці?( Учні самостійно визначають
мету уроку)
Що нам
потрібно для досягнення своєї мети?
ІV.Актуалізація опорних знань
Міні-опитування.
"Сніжний ком"
(Учні по естафеті завдають питання один
одному про дієслово)
V. Виконання системи творчих завдань на основі повторення вивченого.
1. "Я - Філолог"
Перша група опрацьовує теоретичний
матеріал підручника
Друга група виконує роботу зі схемою
"Дієслово як частина мови" ( Друкований матеріал у кожного з учнів
лежить на парті в окремій папці)
2. Бесіда.
"Продовжте думку"
1.
Це самостійна частина мови, яка означає
дію або стан предмета… (дієслово)
2.
Ця частина
мови відповідає на запитання… (що робить предмет? що з ним робиться?)
3.
Синтаксична
роль дієслова… (найчастіше присудок)
4.
Початкова
або неозначена форма дієслова утворюється
додаванням формотворчого суфікса… (-ти)
5.
Заперечна
частка не пишеться з дієсловами… (окремо)
6.
Якщо не
виступає в ролі префікса, то пишеться з дієсловом… (разом)
7.
Дієслівний
префікс недо, який вказує на неповноту дії, пишеться з дієсловом … (разом)
8.
Для того,
щоб визначити дієвідміну дієслова, треба поставити запитання… (вони що
роблять?)
9.
Закінчення
–уть, -ють означає, що дієслово належить до…
(І дієвідміни)
10.
Закінчення
–ать, -ять означає, що дієслово належить до… (ІІ дієвідміни)
11.
Дієслова І дієвідміни мають в особових
закінченнях голосні… (е(є))
12.
Дієслова ІІ дієвідміни мають в особових
закінченнях голосні… (і(ї))
13.
Частка
–ться в кінці дієслова завжди пишеться з …(м′яким знаком)
14.
Після шиплячих в українській мові м′який знак…
(не ставиться)
15.
Тому дієслова на –шся пишемо… (без м′якого
знаку)
3.Виписати слова, що означають дію. До кожного з них поставити
питання.
ОСІНЬ
Сіла осінь на порозі,
Довгі коси розплела,
Спілі яблука на возі
До бабусі привезла.
Сіла осінь на порозі,
Довгі коси розплела,
Спілі яблука на возі
До бабусі привезла.
Вітром
двері відчинила:
- Дари з воза забирайте!
Павутинкою злетіла:
Через рік
мене чекайте! - Дари з воза забирайте!
Павутинкою злетіла:
Л. Новикова
4. Записати дієслова у дві
колонки. У першу – дієслова на позначення стану, а в другу – на позначення дії.
Писати , їжджу, спить,розпитувати,
сидить, бажати, захоплюється, боротися, відчуває, сіємо, дрімаю, будую, стояти.
5. Орфографічний тренажер.
Переписати речення.
На
місті крапок поставити пропущені літери. У дієсловах визначити морфологічні
ознаки.
6. Вибірковий диктант.
Виписати
дієслова та визначити в них час.
ОСІНЬ
Ніби притомилося сонечко привітне:
У траві пожовклій молочай не квітне.
Облетіло літо листячком із клена,
Лиш ялинка в лісі сонячно зелена.
Журавлі курличуть: летимо у вирій.
Пропливає осінь на хмарині синій.
Б. Чалий
Ніби притомилося сонечко привітне:
У траві пожовклій молочай не квітне.
Облетіло літо листячком із клена,
Лиш ялинка в лісі сонячно зелена.
Журавлі курличуть: летимо у вирій.
Пропливає осінь на хмарині синій.
Б. Чалий
7.
Самостійна робота. "У
царстві книги"
Виконання вправи підручника.
Вправа 34, ст.
8. Фізкультхвилинка.
Ми писали, ми
трудились, Наші пальчики стомились.
Щоб добре далі працювати,
Треба пальці розім'яти.
Відпочивши дружно враз,
Приступив до праці клас.
9.Конструювання
Із поданих дієслів утворити нові
дієслова за допомогою -ш, -шся, -ть, -ться.
Купати, молити, учити,
крутити, сіяти, зігнути, віяти, носити, одягати, радити, вітати.
10. Зробити переклад
українською мовою. Дієслова підкреслити.
Появится Осень не
скоро в том парке: Зима белоснежная шлёт ей привет.
Прошло бабье лето, не будет днём жарко,
И осени яркий забудется след.
11."Казкова галявина"
У гордовиту частку Не закохався благородний лицар на ім'я
Дієслово. Невеселим було це кохання. Він казав: «Кохаю», а вона «НЕ кохаю», він
шепотів: «Вірю», а вона — «НЕ вірю». Частка Не ніколи не підходила до Дієслова
близько та завжди писалася від нього окремо. Однак лицар поводився настільки
чемно та ввічливо, що частка не витримала та якось сказала: «Я буду твоєю
нареченою, якщо ти доведеш, що жити без мене не зможеш». Зітхнув лицар, сумно
подивився на свою кохану та вирушив у нелегку - подорож до країни Словників.
Коли ж він повернувся до неї,вона роздратовано закричала: «Ненавиджу!» І раптом
завмерла — цього разу Дієслово залишилося поряд, і примхлива дівчина не в силі
була його відпустити. Так він і довів,що іноді їм справді один без одного не
жити.
12. Гра "Відшукай ключ"
Завдання: розподіліть дієслова (форми дієслів) у дві колонки:
Завдання: розподіліть дієслова (форми дієслів) у дві колонки:
І -написання з не окремо; ІІ - разом; підкресливши третю літеру в
словах І колонки, прочитаєте слово-ключ.
Не знаю, ненавидіти, не носитиму, недоїдати, не ароматизувати,
недолюблювати, не ніяковіти, нехтувати, не надіявся, нервувати, не яснів, неволити .
Не
знаю
ненавидіти
не носитиму недоїдати
не ароматизувати недолюблювати
не ніяковіти нехтувати
не надіявся нервувати
не яснів неволити
Ключ: знання.
не носитиму недоїдати
не ароматизувати недолюблювати
не ніяковіти нехтувати
не надіявся нервувати
не яснів неволити
Ключ: знання.
13. Творче завдання."Пошкоджений лист "
Вставити пропущені
слова( Вірш подано без вилучених слів. Ці слова підкреслені.) Що надають вони
поезії? До якої частини мови належать? Чому?
Жабка
Уже
потемніла
У соняха шапка
І жовтими стали
Листочки у клена,
А я іще й досі
Зелена-зелена!..
У соняха шапка
І жовтими стали
Листочки у клена,
А я іще й досі
Зелена-зелена!..
Рефлексія
1. Скласти гранування за
асоціаціями до слова дієслово.
2. Прийом «Зворотне оцінювання»
Учні ставлять оцінку вчителеві:
1. Я ставлю…,
оскільки довідався, дізнався, зрозумів, навчився, найбільший мій успіх - це…,
найбільші труднощі я відчув…, я не вмів, а тепер умію, я змінив своє ставлення
до…
2. Я ставлю…,
оскільки не довідався…
(уміння розмірковувати, аргументувати свою позицію,
аналізувати матеріал, що вивчався протягом уроку).
1. Скласти
лінгвістичну казку на тему “ Дієслово. ”
2. Виконати
вправу 37(письмово).
3. Підготувати
словниковий диктант на правопис дієслів.

